دسته‌بندی محصولات

بلاگ پخش الکتریک

نورپردازی فضاهای داخلی(۳)

نورپردازی فروشگاه‌ها

امروزه با توجه به رشد فضای رقابتی و ارائه کالاهای مشابه در یک رنج قیمتی، چگونگی طراحی داخلی فروشگاه‌ها به منظور ایجاد فضای بصری جذاب‌تر اهمیت بالایی دارد که می‌توان با استفاده از آن از رقبا پیشی گرفت و مشتریان را جلب نمود. در واقع فضا و محیط داخلی فروشگاه که با نام طراحی محیطی شناخته می‌شود؛ شامل چیدمان، بو، رنگ، موسیقی و نورپردازی می‌باشد و تمامی این عوامل به منظور تحریک کردن بصری، ایجاد واکنش احساسی و ادراکی در مشتریان است که در نهایت بر رفتار خرید آن‌ها موثر است. هدف از این مقاله،‌ بررسی اثرات نورپردازی به عنوان یکی از عوامل دخیل در جذابیت محیط داخلی فروشگاه‌‌ها به منظور افزایش فروش است.

نورپردازی در فروشگاه‌ها باید به عنوان یکی از ابزارهای فروش در نظر گرفته شود چرا که می‌تواند برای جذب مشتریان به داخل فروشگاه و هدایت آن‌ها به سوی قسمتی خاص یا کالایی خاص مورد استفاده قرار گیرد. نورپردازی مطلوب و اصولی نسبت به روشن نمودن ساده فضاها مشتریان بیشتری را جذب و درگیر می‌کند. نورپردازی حرفه‌ای فروشگاه‌ها علاوه بر، برجسته نمودن کالا‌ها و شکل دادن به فضاها سعی در ایجاد یک احساس و حالت خوب از فروشگاه در ذهن مشتریان دارد. کیفیت سیستم نور پردازی نیازمند توجه به سه پارامتر زیر می‌باشد:

  • کیفیت رنگ
  • نحوه توزیع
  • درخشندگی

یک سیستم نورپردازی مناسب حس، هیجان و شور و حال خاصی را در فروشگاه ایجاد می‌کند اما این نورپردازی علاوه بر ایجاد هیجان و شور و حال باید متناسب با کالاها و ارزش آن‌ها نیز باشد. همچین رنگ بندی نورها به خصوص در بخش پوشاک، باید هماهنگ باشند زیرا رنگ لباس‌ها باید همانگونه که هستند نشان داده شوند.

ایجاد رنگ مطلوب به وسیله نور

یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در نظر گرفته شود اثر روانی منابع نوری گوناگون می‌باشد. منابع نوری گرم بیشتر برای خانه‌ها، رستوران‌ها و محیط‌های گران قیمت استفاده می‌شوند تا حس گرمی و آرامش در فضا به وجود بیاورند، در حالیکه منابع نوری طبیعی و سرد بیشتر برای محیط‌های پر رفت و آمد مانند ادارات، مدارس،‌ سوپرمارکت‌ها و موارد مشابه برای ایجاد حس هوشیاری استفاده می‌شوند. مسئله دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که تحقیقات نشان می‌دهد منابع نوری سردتر به ویژه طول موج آبی در سطوح رنگی پایین‌تر، وضوح دید و روشنی ادراک را افزایش می‌دهند.

انواع نورپردازی

  • نورپردازی تاکیدی: نورپردازی نمایشی و تاکیدی جنبه زیبایی شناختی طرح را تقویت می‌کند و به وسیله‌ی یک منبع نوری متمرکز تاکید چشم‌گیری را بر روی کالا قرار می‌دهد تا با تاکید بر روی شکل، بافت و رنگ کالا توجه مشتریان را جلب کند.
  • نورپردازی نمایشی: این نوع نورپردازی این امکان را فراهم می‌کند که بتوان بهترین ویژگی‌های کالا مانند فرم و بافت را به صورت متمرکز شده به نمایش گذاشت تا ادراک مشتری را تحت تاثیر قرار دهد.
  • نورپردازی میدانی: هدف این نورپردازی هدایت مشتریان از راهروها به سمت فضای عرضه می‌باشد. همچنین ضمن ایجاد محیطی مطلوب بر قابلیت رویت نیز می‌افزاید تا توجه مشتریان به سمت کالا‌ها و جنبه‌های زیبایی شناختی طراحی افزایش یابد.
  • نورپردازی ویترین: ویترین فروشگاه بیشترین تاثیر را در جذب مشتریان دارد. فضای ویترین باید به قدری جذاب باشد که بتواند میان شخص در حال عبور و کالای درون فروشگاه رابطه خوبی برقرار کند و مشتری را به داخل فروشگاه جذب کند. برخی از عواملی که باید در نورپردازی ویترین یک فروشگاه در نظر گرفته شوند عبارتند از: نوع و ویژگی کالاها، موقعیت مکانی ویترین، اندازه و شکل، نوع شیشه به کار رفته، انعکاس نور روز و شب، رنگ‌ها و انعکاس‌های سطح داخلی و غیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
Main Menu x