دسته‌بندی محصولات

بلاگ پخش الکتریک

نورپردازی خارجی(۱)

نورپردازی پارک‌ها

يكی از نقايص معماری و شهرسازی ما در اين است كه همه طراحی ها با احتساب نور خورشيد انجام می‌شود. به عبارتی با تاريكی هوا تمامی خلاقيت‌ها و هنرهايی كه برای آن كوشش شده، يكباره در تاريكی شب محو می‌شوند به همین دلیل نور يكی از مهم‌ترين عوامل كيفی و نمادين بوده و از نظر كاركرد عملي از جايگاه ويژه‌ای در معماری و شهرسازی برخوردار می‌باشد. شب هنگام فضاهای شهری مانند خيابان‌ها، ميادين، پارك‌ها و… به طور فزاينده‌ای به عنوان فضاهای زنده، متنوع و مملو از عبور و مرور مورد استفاده قرار می‌گيرند لذا طراحي روشنايی شهری نه تنها موضوعی صرفاً تزئينی نيست، بلكه روش پيشرفته تامين امنيت و آسودگی بهتر محيط می‌باشد.

فضاهای سبز و پارك‌های شهری نيز به عنوان يكی ازشاخص‌های توسعه يافتگی جوامع مطرح می‌باشند. مهم‌ترين تاثير فضای سبز( پارك‌های شهری) در شهرها تعديل دما، افزايش رطوبت نسبی، لطافت هوا و جذب گرد و خاك است. بنابراين برخورداری از كاربري‌های فضاي سبز ( پارك‌های شهري) در شهرها براي گذران اوقات فراغت و تماس مستقيم شهروندان با محيط طبيعي به عنوان يكي از كاربری‌های پيشنهادی، ضرورتی اجتناب ناپذير است. اساساً نور خلاق است و اشياء را برجسته‌تر و زيبایی‌ها را بهتر نشان می‌دهد. نورپردازی يكی از نكات مهم درطراحی منظره می‌باشد از نقطه نظر روانی چگونگی حضور نور در محيط نقش بسيار تعيين كننده ای دارد. نورپردازی بيرونی به عواملی مانند شدت نور، درجه پخش نور و روش نصب چراغ ها بستگی دارد و با توجه به چراغ‌های بيرونی می‌توان آن‌ها را به دسته‌های مختلف تقسيم كرد مانند:

  • نورپردازی ورودی مجموعه

ورودی مجموعه باید دارای فضایی باشد که به راحتی قابل رویت باشد بنابراین در این فضا از چراغ‌های پرنور و نورافكن استفاده می‌شود و استفاده از زاويه تابش باید طوری باشد كه موجب خيرگی چشم نشود و علاوه بر آن موجب زيبایی فضای ورودی نيز شود.

  • نورپردازی آبنماها

نور در آبنماها طوری طراحی می‌شود كه انعكاس نور باعث چشم زدگی نشود بنابراين چراغ‌های نوری را در زير آب يا در زير سنگ‌ها قرار داده تا انعكاس نور آن‌ها به طور غير مستقيم مورد توجه قرار گيرد و در بعضی موارد می‌توان چراغ‌ها را در زير پوشش‌های گياهی قرار داد و در جاهايی كه آب آبنماها پودر می‌شود قرار دادن چراغ های رنگی در زير آن‌ها منظره جالبی ايجاد می‌كند.

  • نورپردازی زمین بازی کودکان

مهم‌ترين و اصلی ترين مطلبی كه برای روشنايی زمين بازی مطرح است ايمنی می‌باشد كه از دو جهت قابل بررسی است؛ نخست از جهت ايمن بودن وسايل روشنايی مورد استفاده در اين بخش و دومين مطلب مربوط به تامين روشنايی كافی جهت بازی است. زاويه نورافكن‌ها بايد طوری تنظيم شود كه تا حد امکان، در تمام نقاط مختلف زمین بازی، روشنايی يكسان وكافي و به دور از خیرگی وجود داشته باشد.

  • نورپردازی آلاچیق و سایبان

نورپردازی در اين گونه مكان‌ها باید طوری طراحی شود كه از نظر روانشناسی نیز باعث ايجاد آرامش و راحتی شود. افراد در موقع نشستن و استراحت در این فضاها نیاز به نور مناسبی دارند بنابراين استفاده از چراغ‌های پرنور و نورافكن كه دارای نور زيادی هستند ایده جالبی نمی‌باشد و نبايد فضا در تاريكی هم فرو رفته باشد همچنین جنبه‌های خصوصی افراد نيز باید حفظ شود بنابراين از نور ملايم و نرم استفاده می‌شود و می‌توان ابزارهای نوری را در لا به لای پوشش گياهی و يا در بين ديوارها و سقف آلاچيق و سایبان‌ها قرار داد.

  • نورپردازی زیر درختان و سطح زمین

نورپردازی در زير درختان در محوطه فضای سبز بسيار جالب توجه است زيرا كه درختان عنصر اصلی فضای سبز هستند و نور دادن به زير درختان در شب مناظر نوری جالبي را ایجاد می‌کند همچنین با قرار دادن نورهای رنگی می‌توان شكل محيط را تغيير داد و با استفاده از چراغ‌های پايه كوتاه در سطح زمين در باغ راه‌ها و پياده‌روها می‌توان مناظر جالبی از پوشش‌های گياهی را نيز به وجود آورد.

  • نورپردازی در زمین‌های ورزشی

در زمين‌های ورزشی نورپردازی طوری انجام می‌گيرد كه نور در تمام زاويه‌ها با شدت تابش زياد تابیده شود همچنین سايه‌ها نيز نبايد طولانی و دراز شوند بنابراین زاويه قرار گرفتن نورافكن‌ها و چراغ‌ها باید طوری باشد كه همديگر را پوشش دهند تا از ايجاد مناطق سايه روشن جلوگيری شود و سطح زمين بازی مانند روز به طور يكنواخت روشن شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
Main Menu x