دسته‌بندی محصولات

بلاگ پخش الکتریک

نورپردازی فضاهای داخلی(۲)

نورپردازی فضاهای آموزشی

در مباحث قبلی به تعریف نورپردازی داخلی در فضاهای مسکونی پرداختیم و بیان کردیم این نورپردازی به دو صورت طبیعی و مصنوعی انجام می‌گیرد، همچنین ضرورت هر یک نیز بیان شد. در این شماره نیز پس از آشنایی با تعاریف کلی نور و نورپردازی سعی شده است که به بررسی و تحليل تاثير نور در معماری فضاهای آموزشی پرداخته شود.

پارامترهای محيطی که فرد در آن آموزش مي‌بيند هم چون فضا، رنگ، نور و صدا و ميزان رضایت وی از آن‌ها بر کيفيت یادگيری وی مؤثر می‌باشد. توجه به ویژگي‌های روحی و جسمی افراد در طراحی فضاهای آموزشی، مي‌تواند به یادگيری و بروز استعدادها و در نهایت رشد و شکوفایی آن‌ها کمك کند. نورپردازی یکی از اصول بسيار مهم در طراحی فضاهای آموزشی محسوب می‌شود و طراحی موفق در این زمينه تا حد زیادی وابسته به تامين شرایط نوری مناسب جهت انجام فعاليت‌های آموزشی است. در نتيجه کميت و کيفيت روشنایی فضاها، با توجه به نوع فعاليت آن‌ها مي‌تواند به عنوان مهم‌ترین ملاك در ارزیابی مطلوبيت فضایی در محيط‌های آموزشی باشد. برای تأمین روشنایی مناسب، نور طبیعی و نور مصنوعی مکمل یکدیگر می‌باشند، زیرا علاوه بر اینکه باعث ارتقای کیفیت نور محیط می‌شوند، باعث کارایی و صرفه جویی بیشتر نیز می‌گردند. با روشنایی خوب ادراک بصری بهبود می‌یابد همچنین می‌توان از مزاحمت‌های نوری جلوگیری کرد و درنتیجه ارتباط بین معلم و شاگرد قوی‌تر می‌گردد.

در محيط های آموزشی، با توجه به بالا بودن ميزان فعاليت‌های بصری که در بیشتر موارد در طول روز انجام می‌شوند، توجه به نور و روشنایی طبيعی اهميت بيشتری دارد چرا که فعاليت در کلاس‌های تاریك و فاقد روشنایی روز، در دراز مدت باعث به وجود آمدن مشکلات فيزیکی و روانی درکاربران فضاهای آموزشی می‌شود و در مقابل استفاده از نور مناسب سبب بهبود عملکرد دانش آموزان، خلق یك محيط داخلی سالم تر، افزایش تلاش در دانش آموزان و معلمان و ایجاد سر زندگی و شادابی می‌شود.

عملکرد نورپردازی به این معنی است که فعالیت‌ها بتوانند به راحتی و بدون مشکلات بصری انجام شوند. وقتی نور طبیعی کم می‌شود مانند، روزهای ابری، فصل زمستان و یا در طول ساعاتی که نور طبیعی در دسترس نمی‌باشد نیاز است تا از نور مصنوعی استفاده کنیم. امروزه به صرفه‌ترین و با کیفیت‌ترین منابع نوری که در فضاهای آموزشی به کار می‌روند انواع پنل‌های سقفی ال ای دی ( خطی، گرد و مربعی) و چراغ‌های توکار ال ای دی و اس ام دی می‌باشند. این چراغ‌ها تولید نوری ملایم و یکنواخت دارند همچنین دارای ویژگی‌های کاربردی مانند: بازده مناسب، تجهیزات نوری و الکتریکی مناسب و طول و عمر و دوام بالا می‌باشند. در ادامه به بررسی تعدادی از فضاهای نیازمند نورپردازی در محیط‌های آموزشی می‌پردازیم.

راهروها و پله ها

یکی از فضاهاي پر رفت و آمد در مراکز آموزشی راهرو‌ها و پله‌ها می‌باشند که کارایی اصلی آن‌ها هدایت افراد از یک فضا به فضایي دیگر است پس داشتن روشنایی مناسب یکی از الزامات این فضاها می‌باشد. در راهروهاي باریک می‌توان از تکنینک نورپردازی بر روی دیوار کناری پله‌ها استفاده کرده تا عرض آن‌ها بیشتر به نظر برسد. براي روشنایی عمومی نیز می‌توان از نورهاي مخفی که فضا را روشن نموده ولی در شعاع دید نباشند استفاده کرد. در نورپردازی راه پله‌ها لازم است که کف و پیشانی پله ها به خوبی قابل تشخیص باشند و نورپردازی به گونه‌ای باشد که ایجاد خیرگی نکند میزان روشنایی مطلوب براي راهروها و پله ها بین 80 تا 120 لوکس می‌باشد.

آزمایشگاه‌ها

مقدار روشنایی در فضاي آزمایشگاه به نوع فعالیت‌ها، رنگ دیوارها، سقف و سطوح کاري، فاصله سطح کاري تا پایه چراغ‌هاي روشنایی و محل قرارگرفتن پایه اصلی چراغ‌ها بستگی دارد. در آزمایشگاه‌ها برای انجام فعالت‌های مختلف مانند رویت آسان واکنش‌ها و رنگ‌ها به نوری کافی و یکنواخت نیاز است که براي دستیابی به توزیع یکنواخت نور و بدون وجود سایه ها لازم است نورپردازی نسبت به سطوح کاري به طور عمود انجام شود لامپ هایی که به طور موازي با سطوح کاري نصب می‌گردند معمولا بوسیله اشخاصی که آنجا مشغول کار هستند و یا بوسیله کابینت‌هاي بالاي سر ایجاد سایه می‌کنند.

کتابخانه‌ها

در واقع همان‌ قدر که نور کم مضر است نور زیاد نیز ضرر دارد! کمبود نور در محیط کتابخانه، باعث خستگی اعصاب و صدمه زدن به بینایی شخص می‌شود در حالی که زیاد بودن آن نیز موجب ایجاد خیرگی دید گردیده و در دراز مدت موجب ایجاد آسیب‌های جدی به بینایی کارکنان کتابخانه و مراجعه کنندگان می‌شود میزان نور پیشنهادی برای بخش‌های مختلف کتابخانه توسط کمیته ملی روشنایی ایران به این شرح می‌باشد: برای قفسه‌ها (در سطح عمودی) 200 لوکس، سالن مطالعه 200 لوکس، میز کار کتابدار 500 لوکس و میز مطالعه مراجعه کنندگان 500 لوکس.

نورپردازی روی تخته

نورپردازی روی تخته امری ضروری است که در نتیجه آن همه اعضای کلاس می‌توانند نوشته‌های روی آن را به راحتی ببینند در کل شدت روشنایی مورد نیاز برای کلاس درس ٣٠٠ لوکس می‌باشد اما تخته‌ها به شدت روشنایی یکنواختی نیاز دارند، بنابراین آن‌ها علاوه بر نورپردازی عمومی، به نورپردازی مجزا هم نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
Main Menu x