دسته‌بندی محصولات

بلاگ پخش الکتریک

آشنایی با مفاهیم روشنایی

واحد روشنایی لوکس ((LUX))

یکای سنجش شدت روشنایی در واحد SI لوکس می‌باشد، در واقع ما میزان نور تابیده شده بر سطح را با واحد لوکس معین می کنیم که هر لوکس نیز معادل یک لومن بر متر مربع می‌باشد. لوکس مقیاسی برای سنجش شدت نوری  است که بوسیله چشم انسان قابل درک و رویت باشد. هر طول موج  در لوکس دارای یک ضریب وزنی می‌باشد که طبق تابع درخشندگی مشخص می شود. تابع درخشندگی  یا تابع بازده نوری یا منحنی حساسیت چشم، یک تابع یا منحنی می‌باشد که میانگین حساسیت چشم انسان‌ها به نور را در طول موج‌های مختلف تعیین می‌کند.

واحد روشنایی کندلا ((Candela))

کندلا واحد اندازه‌گیری شدت نور می‌باشد که با حرف اختصاری cd نشان داده ‌می‌شود. این واحد بیان کننده میزان قدرت نور است و به نوعی چگالی نور محسوب می‌شود. در واقع کندلا به ما نشان می‌دهد تا چه اندازه می‌توانیم از منبع نور فاصله داشته باشیم و همچنان قادر به دیدن آن باشیم. پارامترهای تاثیرگذار در این واحد قدرت و زاویه تابش منبع نور می‌باشد به این صورت که هر چه قدرت منبع نور بیشتر و زاویه خروجی نور کمتر باشد مقدار کندلا بیشتر می‌شود یا به عبارتی چگالی و شدت نور بیشتر خواهد بود.

واحد روشنایی لومن ((Lumen))

لومن یکای سنجش شار نوری می‌باشد که با حرف اختصاری lm نشان داده می‌شود و به میزان نور خارج شده از یک منبع نور در هر ثانیه یا به بیانی دیگر به کل نور دریافت شده توسط یک شی در هر ثانیه از یک منبع نوری گفته می شود. رابطه لومن با کندلا بسیار ساده می‌باشد، کندلا چگالی نور می‌باشد که با ضرب در زاویه استرادیان تابش نور میزان نور خروجی کل را تعیین می‌کند  از طرفی لومن واحد اندازه گیری مقدار نور یک منبع نور است. با توجه به توضیحات داده شده برای اینکه بگوییم یک لامپ چه مقدار نور می‌دهد از عبارت شار نوری استفاده می‌کنیم.

((بهره‌ نوری))

بهره نوری به نسبت شار نوری خارج شده از لامپ به توان مصرفی آن گفته می‌شود که واحد آن نیز (Lm/w) می‌باشد و نشان دهنده كارایی و بهره ‌وری لامپ است. به عبارتی هرچه بهره نوری یک لامپ بیشتر باشد به این معنا است که آن لامپ با مصرف انرژی کم‌تر، نور بیشتری تولید می‌کند. در لامپ‌هایی که نور آن‌ها به طور مستقیم به محیط می‌تابد، هر چه محیط بزرگتر باشد یعنی طول و عرض آن بسیار بیشتر از ارتفاع باشد به دلیل عدم انعکاس نور از دیوارها همه‌ی نور به نقطه مورد نظر تابیده می‌شود و بهره نوری افزایش می‌یابد، اما چنان چه محیط یا اتاق مورد نظر کوچک باشد ضریب انعکاس دیوارها در بهره نوری بسیار مهم است.

((درخشدگی))

به نسبت شدت نور بازتاب شده از یک سطح بازتاب دهنده نور در واحد مساحت گفته می‌شود که واحد آن نیز (Cd/m2 ) می‌باشد. به عبارت دیگر درخشندگی نشان دهنده‌ی میزان روشنایی و درخشان بودن سطح می‌باشد که هرچه این سطح درخشان، کوچکتر باشد میزان درخشندگی آن بیشتر می‌شود. انتخاب مناسب میزان درخشندگی در محاسبات روشنایی به ویژه در محیط‌های مسکونی و اداری اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا اگر این میزان کم‌تر یا بیشتر از حد استاندارد باشد می‌تواند اثرات منفی زیادی برای چشم انسان‌ها داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری
Main Menu x